Budownictwo drogowe, sportowe, roboty elektryczne, oprawy oświetleniowe O Nas
Kontakt
Elektroinstalacje Budownictwo Handel Referencje Nasi partnerzy
 
Budownictwo drogowe
 
Automatyka Budynku - KNX

System Automatyki Budynku KNX, dedykowany jest przede wszystkim do apartamentów, budynków wielorodzinnych, obiektów przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej.
KNX to europejski standard Systemu Zarządzania Budynkiem, obecny na rynku od 20 lat. Urządzenia systemowe oferowane są przez wielu, renomowanych producentów, jak np. Berker, ABB, Siemens, Bosch, Gira oraz ponad 200 innych. Są sprawdzone w praktyce i dzięki standaryzacji współpracują ze sobą bezproblemowo. Standaryzacja ta minimalizuje ryzyko związane ze zniknięciem z rynku jednego z producentów – urządzenia każdego wytwórcy mogą przejąć realizację potrzebnych funkcji. Zapewnia to bezproblemową integrację także nowych, przyszłościowych rozwiązań.

 

Urządzenia KNX komunikują się ze sobą po niskoprądowej magistrali, wysyłając na niej tzw. telegramy z informacją, np. kto od kogo żąda jakiej reakcji. Wymaga to położenia specjalnego kabla pomiędzy aktorami (urządzeniami wykonawczymi) i sensorami (czujnikami, przyciskami itp.) systemu. Możliwe są także, choć nieco droższe, systemy komunikujące się po instalacji elektrycznej lub drogą radiową. Jednak położenie magistrali ma tą zaletę, że wysokoprądowa instalacja energetyczna rozdzielona jest od słaboprądowej instalacji sterującej (większe bezpieczeństwo, redukcja elektrosmogu) – i upraszcza okablowanie.
Bardzo łatwe jest rozszerzenie systemu – wystarczy w którymś punkcie podłączyć się do istniejącej magistrali i poprowadzić ją dalej. Zmiana funkcji elementów systemu (np. przycisków) nie wymaga zmiany okablowania – polega jedynie na przeprogramowaniu i ponownej parametryzacji. Dzięki temu np. przycisk w sypialni dzisiaj steruje światłem w tym pomieszczeniu, a jutro może wyłączyć telewizor w pokoju dziecinnym.

Automatyka Budynku - KNX
Gentech Footer